Yazan

Ahmet Yücel

Ahmet Yücel

KahvePartnerin Kurucusu

Blog

KahvePartnerin: Yola Çıktık

Hizmet ediyorsun biliyoruz, daha iyi hizmet edebilmen için biz sana hizmet ediyoruz.

Selamlar. Ben, KahvePartnerin Kurucusu Ahmet Yücel. İlk blog yazımızı, projenin çıkış nedenini, çözümlerimiz ve neler olabileceği hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

KahvePartnerin; İstanbul’da, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan, 2016’nın Nisan ayında kurulmuş bir kahve üretim fabrikasıdır. Resmi kuruluşunu iletiyoruz tabii ki, ancak çok daha öncesine kahve üretim tecrübemiz dayanıyor, ileri ki blog yazılarımızda da bahsedeceğim. Bir çok farklı markaya kahve kavurduk, demleme yöntemlerine göre öğüttük, farklı harmanlar için işledik, paketledik ve dağıttık. Bir çok farklı müşteri profili ve deneyim de elbette kazandık. Tabii ki, bu süreçte, her işte olduğu gibi, bir çok basitçe çözülebilecek, farklı sorunlarla karşılaştık. Müşterilerimizin olabildiğince ticaretlerini desteklemek adına, çoğu isteği geri çevirmemeye çalıştık. İstenenlerden bazıları şunlardı;

  • “Tonlarca kahve almayacağız, butik adetlerde ama kendi markamız ile paketli kahve almak istiyoruz. Ama bize özel dereceler ve reçeteler ile üretilsin Mümkün mü?  Ambalajlarımız siyah değil, koyu kırmızı olsun. Tasarım yaptırmak veya matbaanın kalitesi gibi sektörlere yabancıyız, çalıştığınız yerler bizim markamız için de tasarım yaparlar mı? Matbaa’nın fiyatları uygun mu? Ürünlerimizi kolilerken, sizin markanızın olduğu koliye değil de, baskısız kolilere koyabilir miyiz? Kolilerin ücretlerini siz mi sağlıyorsunuz?”

gibi bir çok farklı soru ve sorunla karşılaştık! Olabildiğince, hepsine yanıt vermeye ve yerine getirmeye çalıştık. Ancak gördük ki, kahve sektörünün basit ama karmaşık görünen sorunları ve istenilen şeylere ihtiyacı olan işletme sahipleri var. KahvePartnerin fikri bu sayede çıktı, tescillendi ve hayata geçti. Butik adetlerde, kendi markanızla paketli kahve alabilir ve buna rağmen hala toptan fiyat avantajını koruyabilirsiniz. Üstelik bir çok söz hakkı sizin. Ürünlerde ki seçenekleri arttırmak için her gün çabalıyoruz.

Dağıtım, teslimat, nakliye ne derseniz, çok büyük sorunlardan biriydi. Müşterilerimiz kendi markalarıyla bize ürettirdikleri ürünleri, bazen zorunlu iş seyahatleri veya tatil programları dolayısıyla, müşterilerinin dağıtım noktası olmamızı talep eden müşterilerimiz oldu.

  • Örneğin; “Müşterimizin adresini size iletsek, bizim markamız ile müşterimize ürünleri gönderebilir misiniz? Kargonun ücretini siz ödeseniz, biz size daha sonra ödesek? Karşı ödemeli yollarsanız, anlaşmadan dolayı ücret yüksek çıkar mı? Baskısız Koli’de olsun ki, müşteri bizi aradan çıkartıp, size ulaşmaya çalışmasın…” 

gibi yine bir çok farklı taleple karşılaştık. Ana sorunlar ve diğer ek problemleri tamamen çözmeye odaklanarak artık hizmet vermeye başladık. KahvePartnerin, size hem üretimde, hem üretimden sonra markanız için tasarımda ve müşterinize dağıtımda, size partnerlik etmek üzere çabalıyor. Örneğin, siparişinizi verirken gitmesini istediğiniz müşterinizi adresinize bir kez eklemeniz yeterli. Benzin, HGS, Otopark, Araç Bakımı gibi türlü gider, artık yok. Biz sizin yerinize, müşterinize markanızla direkt kargolarız. Kendi markanızın yanında, ek markalı diğer ürünleri de müşterilerinize sunabilirsiniz.

KahvePartnerin, hiyerarşi içermez. Eğer markanız için üretilen kahve’de bir sorun farkederseniz, ki olmaması için bir çok süreçten geçirip kahvenizi öyle üretiyoruz, üstüne, ürettiğimiz her ürünün bir numunesini alıp, markanıza özel ayırdığımız rafa koyuyoruz. Yine de bir sorun olduğunu düşünürseniz, “Önce destek ticket’ı açın, email atın, yetkili üstüne söylesin, üstü ona söylesin şeklinde” bir yaklaşımı reddediyoruz. Çözülmesi gerektiğine inandığınız bir konu var, kahvenizin üretimi. Tek bir email attığınızda, barista size email ile detaylıca geri dönüş yapar, gerektiğinde sesli olarak size ulaşır. Siz hizmet veriyorsunuz, daha iyi hizmet edebilin diye, biz size hizmet ediyoruz. Kurumsallığın öneminin farkındayız, ancak söz konusu işiniz olduğunda, sorunun çözümü için her duruma uygun zemini hazırlarız. Medeniyetin ancak böyle oluşabileceğini, her alanda, biliyoruz ve inanıyoruz.

Fiyatlandırma da çok önemli bir konuydu. Rekabet avantajınız olabilmeliydi. Markanıza hizmet eden endüstriyel standartlarında makinalar, markanızı ön plana koyan tasarım ekibi, tüm ürünlerde ücretsiz kargo olması, uygun fiyatlı matbaa anlaşması gibi bir çok avantaj ile zaten, maliyetlerinizden bir kaç sıfırı attık. Üzerine Bireysel ve Kurumsal üyeliklerle, farklı bir ayrım uyguladık. Kafeler, markasıyla kahve satmak isteyen KOBİ’lere, kısacası şirketlere kalıcı tüm ürün ve hizmetlerde %15 indirim sunduk. Bireysel üyelerimize ise, belirli alışverişin üzerinde uygulayabilecekleri kuponlar ekledik. Görünür şekilde! 🙂 Yakında sunacağımız ek üyelik durumları veya üst seviye partnerlik ile ticaretinizi daha kârlı hale getirmeniz için, sizlerden düşüncelerinizi bekliyoruz.

Şirketlerin üzerinde ki vergi ve diğer fatura yükünün gayet farkındayız. Olabildiğince KOBİ’lerimizi desteklemek istiyoruz. Türkiye’nin %95 şirket oranının durumu KOBİ ancak onlara yönelik ürün ve hizmet sunan şirketler gerçekten az. Bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. İstiyoruz ki, Mağaza’ya girdiğinizde, işinize tek tık ile entegre edebileceğiniz ürün ve hizmetler sunabilelim. Başlangıç adamını attık, burada en önemli geri dönüş, siz Partnerlerimizden aldığımız yorumlar. Bize ulaşabildiğiniz her yerden düşüncelerinizi bekliyoruz. Yanıtsız kalmayacağına sizi temin ederiz.

KahvePartnerin’in odaklandığı sorunlar, çözümler ve yakında olmasını düşündüğümüz hizmetlerden bahsettik. Daha fazla vaktinizi almak istemiyoruz, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Önemli yeni güncellemelerden, buradan sizi haberdar edeceğiz.

Ahmet Yücel,
KahvePartnerin Kurucusu